„Protingas“ namas

„Protingas“ namas, „intelektualusis“ namas, „smart home“, „namų automatikos sistema“ – kad ir kaip pavadintume, tai viena ir ta pati sistema, kurią mes pavadinsime EIB sistema (European Installation Bus, kas išvertus į lietuvių kalbą būtų „Europinė instaliacinė magistralė“). Kas gi yra EIB sistema? Pabandysime pateikti apibrėžimą:

EIB sistema – tai įvairius inžinierinius tinklus integruojanti valdymo sistema, pasižyminti lankstumu ir valdymo patogumu.

Paprastai EIB sistema apjungia  šiuos inžinierinius tinklus:

Apšvietimą 
Elektros prietaisų valdymą
Apsaugos sistemą (apsauginė – gaisrinė signalizacija)
Šildymą
Vėdinimą
Oro kondicionavimą
Žaliuzių valdymą
Sodo augalų laistymo sistemą

Valdymo funkcijas galima užprogramuoti iš anksto, valdyti sistemą distanciniu pulteliu:

         Pultelis                                                     arba sensorinė panelė

                                                                                                         (touchscreen)

Arba per GSM (mobiliuoju telefonu SMS žinučių pagalba). Be to EIB sistemos taupo elektros energiją. Plačiau apžvelgsime EIB galimybes ir pritaikymą gyvenamajam namui:

Apšvietimas

Su EIB yra patogu ir paprasta valdyti apšvietimą bet kurioje patalpoje, grupėje patalpų, lauke, taip pat keisti šviesos ryškumą. Sistema turi „apšvietimo scenų“ sukūrimo ir įsiminimo funkciją: galima užprogramuoti vieną ar grupę šviestuvų, nustatant jų ryškumą vienoje ar grupėje patalpų – ir tas scenas keisti vienu mygtuko paspaudimu! Dažnai naudojamas režimas – šviesos scenų sudarymas atsižvelgiant į paros laiką (pvz., sutemus, visose patalpose kur nėra žmonių šviesa užges, įsijungs lauko apšvietimas, įsijungs naktinis apšvietimas iš miegamojo į vonios kambarį).

Šildymas, vėdinimas

EIB sistema gali analizuoti ir reguliuoti temperatūrą ir drėgmę visame name ar konkrečioje patalpoje. Taip pat gali būti užprogramuota automatiškai išvėdinti patalpas. Sistema gali valdyti šildymą priklausomai ir nuo lauko temperatūros – keičantis temperatūrai lauke sistema gali įjungti tam tikru galingumu vieną ar kelis šildymo mazgus – šildomas grindis, elektrinis konvektorius, radiatorius; be to pageidaujamą temperatūrą (pvz., 20°C) galima tiesiog užprogramuoti!

      Temperatūrą galima keisti ir jums nesant namuose – per mobilųjį telefoną. Taip pat į mobilųjį telefoną galėsite gauti (SMS žinučių pavidalu) informaciją apie kritulius, lauko temperatūrą, vėjo greitį. Esant smarkiam vėjui ar pradėjus lyti sistema gali automatiškai uždaryti langus, esant karščiams – įjungti kondicionierių.

Apsauginė – gaisro signalizacija

Jei kažkas įsibrovė į Jūsų namą ar jo teritoriją, apsaugos sistema apie tai praneš ne tik saugos tarnybai, bet ir į Jūsų nurodytą tel. numerį, taipogi gali, pavyzdžiui, nuleisti apsaugines žaliuzes arba įjungti patalpose įrengtus mikrofonus ir persiųsti garso informaciją iš saugomų patalpų. Apsaugos sistema saugos Jus ne tik nuo vagių, bet ir nuo gaisro arba dujų nuotekio. Sistema gali būti apjungiama ir su vaizdo stebėjimo kameromis: pavyzdžiui, naktį kam nors patekus į saugomą teritoriją įsijungs visas lauko apšvietimas o kamera įrašys esamą vaizdą.

      EIB sistema turi šeimininkų buvimo namuose imitavimo programą. Tarkim, Jums išvykus kelioms dienoms į užsienį, programa kas vakarą įjunginės šviesą tai viename tai kitame kambaryje, gali įjungti ir radiją, televizorių, nakčiai šviesa išjungiama, ryte, kol tamsu, šviesa vėl įsijungs. Pašaliniam žmogui tai stebint, susidaro iliuziją, kad namuose yra žmonių.

Augalu priežiūros sistema

EIB sistema puikiai gali atlikti ir kai kuriuos sodininko darbus – priklausomai nuo oro drėgmės, paros laiko laistyti veją, gėlynus, medžius. Priklausomai nuo vėjo greičio ir aplinkos temperatūros atidaryti/ uždaryti šiltnamius, šildyti gruntą ir t.t.

EIB sistem – tai šiuolaikinė, ir daugiafunkcinė valdymo sistema, sugebanti sukurti namuose komfortą ir saugumą